Paklenica

Chorvatsko - Národní park Paklenica

Národní park Paklenica leží v jihovýchodní části pohoří Velebit. Zaujímá plochu cca 3700 hektarů a nejvyšší vrchol se tyčí do výše 1800 metrů. V horách jsou vymlety dva obrovské kaňony Mala a Velika Paklenica.

Přístup do parku

Vstup je možný u vesnice Marasoviči. Nejnavštěvovanější turistickou stezkou je ta, která vede Velkým kaňonem k horské chtě Paklenica. Celkově se Národním parkem klikatí více než 150 kilometrů turistických tras. Na své si přijdou také horolezci, pro které jsou kaňony přímo rájem. V kaňonu Velké Paklenice se nachází skála Anica kuk, která je nejpopulárnější lezeckou stěnou v celém Chorvatsku. V létě jsou tu již po několik let pořádany horolezecké kurzy a soutěže.

Stezka Velkým Kaňonem

Stezka začíná u recepce a pokračuje širokou cestou až k Malé Paklenici. Na rozdíl od Malé Paklenice můžete jít i bez průvodce. Vše je výborně značené a nemůžete se ztratit. V polovině cesty narazíte na vstup do podzemních chodeb, které byly vybudovány za vlády Josipa Bronze Tita. Dále následuje průchod okolo horolezecké stěny Anica Kuk a na závěr si můžete zvolit cestu do jeskyně Manita Pec nebo do Malé Paklenice. Celou cestu si můžete užívat pohled na úžasný vápencový horský masiv, kde se natáčelo mnoho světoznámých filmů o Vinnetouovi. Pokud se rozhodnete výšlap podniknout, rozhodně nepodceňte kvalitní obuv a dostatek tekutin. V případě, že chcete podniknout výlet i do Malé Paklenice, doporučujeme využít služeb místních průvodců, kteří dobře znají zdejší terén.

Za kolik do parku?

V sezoně stojí vstupné do parku pro osoby starší 18ti let 30 kun. Pro děti od 7 – 18ti let a důchodce nad 65 let je cena 20 kun. Pokud chcete navštívit i jeskyni Manita Pec, připravte si 10 kun na osobu. Horolezci mají možnost si přikoupit třídenní lezecké povolení v ceně 60 kun na osobu. Pokud Vás ve Velkém Kaňonu zastihne hlad, je možno se najíst v horské chatě Lugarnica. Klobásu koupíte za 27 kun, malé pivo za 13 kun, džus za 12 kun a kávu za 6 kun.

Důležité informace najdete na internetových stránkách www.paklenica.hr


Národní park Paklenica
(c)Copyrighted Dovolená apartmány Chorvatsko 2023, All Rights Reserved