Brijonské ostrovy

Chorvatsko - ostrov Brijuni
foto dfanton

Brijonské ostrovy jsou tvořeny jedním hlavním a jedenácti menšími okolními ostrůvky. V katalozích a nabídkách cestovních agentur jsou spíše známé pod italským jménem Brioni.

Historie Brijonských ostrovů

O prehistorickém osídlení ostrovů svědčí nálezy kamenných a z kovu vyrobených nástrojů. Prvními obyvateli středověku byli Římané, kteří ostrov využívali pro stavbu honosných letních sídel.

V roce 1893 ostrov připadl do vlastnictví meranského kupce Paula Kuppelwiessera, který tu nechal vybudovat velkolepé letovisko zahrnující hotely, kasino, dostihovou dráhu, golfová hřiště, tenisová hřiště a jiné zábavní atrakce.

První světová válka situaci na Brijonských ostrovech značnou mírou změnila. Ostrovy začaly pomalu upadat a posun k prosperitě učinil až prezident Josip Bronz Tito. Uvědomil si jejich ojedinělost a určil je jako místo konání důležitých státních a jiných utajených schůzek. Ostrovy se tak staly veřejně nepřístupné. Roku 1983 byly zejména díky rozličným a vzácným druhům subtropické flory vyhlášeny za národní park Brijuni.

Proč na Brijonské ostrovy?

Výlet na tyto ostrovy je nevšedním zážitkem. Na své si přijdou nejen milovníci památek, ale také všichni, kteří mají rádi pestrou středomořskou faunu, floru a velmi přívětivé klima. Na ostrově se nachází byzantská tvrz, ojedinělá římská vila, trojlodní bazilika a mnoho jiných zajímavostí. Za zmínku stojí počet ptačích druhů, kteří na ostrově našli svoje útočiště, blížící se číslu 200. Návštěvníky ostrova okouzlí nádherná zoologická zahrada a safary, kde je možno spatřit mnoho zvířat, které jsou pro tuto zeměpisnou šířku a délku přinejmenším neobvyklé. Místní fauna čítá bezmála 600 druhů rostlin, mezi nimiž najdeme takové vzácnosti jako jsou eukalypty nebo sukovité olivovníky.

Jak na Brijonské ostrovy?

Po zpřístupnění ostrovů jsou výlety nejčastěji konány z chorvatského poloostrova Istrie. Pravidelně jsou nabízeny jednodenní lodní výlety z Fažany na největší ostrov Velki Briun, který má rozlohu cca 700 hektarů.

Důležité informace najdete na internetových stránkách www.np-brijuni.hr

(c)Copyrighted Dovolená apartmány Chorvatsko 2023, All Rights Reserved