Přípravy na cestu do Chorvatska

Přípravy na cestu

Nejvíce času v přípravě na cestu věnujte potřebným dokladům. Nejčastěji využívané způsoby dopravy do Chorvatska jsou auto, autobus, vlak nebo letadlo. V případě, že jedete autem věnujte dostatek času kontrole jeho technickému stavu. Případné komplikace mohou výrazně znepříjemnit celou dovolenou. Pro vstup na území Chorvatské republiky již nepotřebujete pasy. Postačí Vám občanský průkaz, ale Ministerstvo zahraničí ČR doporučuje si platné pasy vyřídit. Chorvatské ministerstvo vyžaduje platnost cestovního dokladu minimálně na dobu Vašeho pobytu. Pokud máte uzavřené cestovní pojištění, léčebné výlohy do cca 1000 Kč budete muset uhradit na místě. Po návratu do ČR Vám bude příslušná částka vrácena zpět na účet. Doporočujeme využít i výhodných nabídek pojišťoven a uzavřít si například krátkodobé havarijní pojištění nebo například připojištění cestovních zavazadel. Pro více podrobností se informaujte u dané pojišťovny.

Elektrický proud

Napětí v síti je 220 V. V celém Chorvatsku lze bez problémů používat dvoupólové zástrčky. Ve střediscích, kde není elektřina dostatečně zabezpečena (kempy, malé obce) doporučujeme zařízení citlivé na změnu el. napětí zapojovat minimálně. Jedná se především o nabíjení notebooků a mobilních telefonů, kdy změna napětí v síti může nenávratně poškodit baterii.

Pitná voda

Voda je pitná ve všech částech Chorvatska, kde čerpají z národní vodovodní sítě. Voda ve velkých střediscích musí být zdravotně nezávadná. V zapadlejších oblastech, kde nemáte o původu vody jistotu se zeptejte, nebo si vodu raději převařte. V každém lepším obchodě lze koupit čistou vodu v recyklovatelné lahvi nebo kanystru.

Pošta

Pošty se nachází v každém městě pod označením HP. Ve velkých městech mají otevřeno 7 dní v týdnu.

Po – Pá – 7.00 do 20.00 hodin
So – Ne – 7.00 do 12.00 hodin
Pošty v menších městech mají otevřeno pouze v pracovních dnech.
Po – Pá – 7.00 do 14.00 hodin
Všechny pošty slouží mimo jiné k telefonování a faxování

Připojení k internetu

Na internet se dostanete v internetových kavárnách, které jsou součástí každého střediska. Připojení má i většina hotelů a disponují jím i kvalitně zařízené apartmány. V případě nouze požádejte o přístup na internet v informačním centru, které je součástí každé turistické oblasti.

Spropitné

Stejně jako v České republice, tak i v Chorvatsku je spropitné nepsaným společenským pravidlem. Jeho výše by měla být asi 10% z útraty. Není vyjímkou, že se v restauracích do ceny započítává i příplatek za prostírání.

(c)Copyrighted Dovolená apartmány Chorvatsko 2024, All Rights Reserved