Ostrov Pag

Chorvatsko - ulice města na ostrově Pag

S rozlohou cca 300 km čtverečných je ostrov Pag pátým největším ostrovem v Chorvatsku. Ostrov má protáhlý a celková délka pobřeží je 270 km, což ho řadí na první místo z hlediska délky pobřeží mezi chorvatskými ostrovy. Povrch tohoto ostrova je převážně kamenitý, místy se vyskytuje nízká vegetace. Mezi turisty je oblíbený zejména pro svoji křišťálově čistou vodu, klidnou atmosféru a příjemné středomořské klima.

Ostrov byl v minulosti znám především pro těžbu soli. Sůl byla vzácná a o ostrov se kvůli salinám dokonce bojovalo. Ty začínají hned za mostem, který město Pag spojuje s pevninou. Sůl má velký podíl na vysoké kvalitě pagského sýru a jehněčího masa. Na tvorbě pagské soli mají velký podíl slávky, které produkují jód a tím se sůl zkvalitňuje. Vítr částečně odfoukává slanou vodu z moře na pastviny, kde se pasou ovce. Proto má jejich maso a mléko tak specifickou chuť.

Město Pag je nejen v Chorvatsku, ale i v celém světě známé pro výrobu krajekt. Tradice výroby bílého zlata, jak jsou mezi místními krajky nazývané, se na Pagu předává z generace na generaci. Výroba jedné krajky trvá 4 – 5 dní a turistům se následně prodává za cca 2000 Kč.

Z pevniny je možno se na ostrov dopravit po mostě nebo trajektem z Priziny do Žigljenu na ostrově.

Důležité informace najdete na www.pag-tourism.hr


Chorvatsko - pohled na ostrov Pag
(c)Copyrighted Dovolená apartmány Chorvatsko 2024, All Rights Reserved